Od czwartego tygodnia życia rozpoczyna się zazwyczaj przyzwyczajanie szczeniąt do przyjmowania, oprócz mleka matki, również stałego pożywienia. Aby ułatwić szczeniętom zmianę na jedzenie z własnej miski, pożywienie powinno być lekkostrawne i zawierać wystarczające ilości substancji odżywczych, które w optymalny sposób będą wspierały wzrost i rozwój ich narządów.

Zapotrzebowanie energetyczne rosnącego szczenięcia jest około dwukrotnie większe niż u dorosłego czworonoga. Podstawą jest silny wzrost tkanek i rozwój całego ciała podczas wzrostu. Po 6. miesiącu życia, gdy szczeniak osiągnie około 40% swojej ostatecznej masy, zwiększone zapotrzebowanie spada proporcjonalnie do krzywej jego wzrostu.

Dla rozwoju nowych tkanek i rozbudowy mięśni szczenię potrzebuje zwiększonych dostaw białka. Z tego względu ważne jest, aby białka były wysokowartościowe, ale też łatwostrawne. Dla swoich jeszcze nie do końca wykształconych kości młody pies potrzebuje zwiększonej ilości wapnia, którego dostarczyć może dodatkowa porcja wartościowej skorupki jajka.

Aby chronić jeszcze nie do końca wykształcony układ pokarmowy, ilość zboża w menu szczenięcia powinna być niewielka i nie przekraczać pięciu procent. Alternatywnie można w zupełności zrezygnować ze zboża. Ponadto przyjmowanie małych porcji w ciągu dnia ułatwia ich trawienie i przejście z mleka matki na jedzenie z własnej miski.

Częstotliwość karmienia szczeniąt

Do 6. miesiąca życia 4 posiłki/ dzień

Od 6. miesiąca życia 2-3 posiłki/ dzień

W wieku dwunastu miesięcy można dokonać zmiany na karmę dla dorosłych psów. W przypadku ras dużych zaleca się zmianę karmienia już w wieku dziewięciu miesięcy, aby uniknąć nadmiernego dostarczenia energii.

Zasadniczo nie powinno się karmić młodych psów w sposób, który może prowadzić do otyłości. Płytki wzrostu kości zamykają się dopiero od dwunastego miesiąca życia. Każdy kilogram nadwagi obciąża niestabilne kości i stawy, co w najgorszym przypadku może prowadzić do chronicznych chorób stawów. Karmić należy w taki sposób, aby osiągnąć przeciętną, ale nie maksymalną krzywą wzrostu. W celu wykonania kontroli właściciel powinien regularnie stawiać szczeniaka na wadze i odpowiednio dopasowywać ilości karmy.

Nasza karma dla szczeniąt sprosta oczekiwaniom i potrzebom Waszych szczeniaków. Więcej informacji o dostępnych rodzajach znajdziecie tutaj

puppy400g_wys382px-300x235

 

Pin It on Pinterest